Vodniška komisija
četrtek, 21. november 2024
POIŠČI

Licenčno usposabljanje v snežnih razmerah III, Valvasorjev dom pod Stolom
Najdi nas na Facebooku

NOVICE  

torek, 25. februar 2014 ob 00:00, ogledov: 16078

Planinci, lovci, ribiči in taborniki enotni glede omejevanja voženj v naravnem okolju

Objavil(a): Zdenka Mihelič
Predstavniki Lovske zveze Slovenije, Planinske zveze Slovenije, Ribiške zveze Slovenije in Zveze tabornikov Slovenije, ki v okviru Nevladne skupine za okoljsko in društveno zakonodajo že nekaj let pristojne institucije kot tudi širšo javnost opozarjajo na nujnost ureditev voženj v naravnem okolju, so na skupnem sestanku sprejeli skupna stališča in pripombe glede sprememb in dopolnitev Zakona o ohranjanju narave ter Zakona o vodah ter jih posredovali Ministrstvu za kmetijstvo in okolje RS.
Planinci, lovci, ribiči in taborniki po letih prizadevanj za ureditev omejevanja voženj v naravnem okolju enotni: tako vožnje z motornimi vozili kot tudi s kolesi morajo biti urejene z zakonom

Člani nevladne skupine, ki združujejo preko 100.000 članov, sicer pozdravljajo dolgo pričakovano pripravo osnutka Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o ohranjanju narave ter se z večino predlaganih rešitev strinjajo, a so si enotni, da je treba z zakonom urediti tako problematiko voženj z motornimi vozili kot tudi s kolesi, pri čemer vožnja s kolesi ne more biti obravnavana enako kot vožnja z motornimi vozili, ki povzroča dejansko škodo v naravnem okolju, in mora biti obravnavana z večjimi omejitvami in sankcionirana s strožjimi kaznimi. Poleg tega se strinjajo, da je treba vožnjo s kolesi urejati na način, da se prepreči konflikte med različnimi uporabniki in da se jim nameni površine, ki so že v osnovi grajene za vožnjo z vozili. Nasprotujejo pa vsakršnim vožnjam vseh oblik motornih vozil in koles v prosti naravi. Opozarjajo, da je treba v praksi zagotoviti jasen in učinkovit sistem nadzora uzakonjene ureditve in državo naprošajo, da poenostavi postopke za gradnjo namenskih športnih poligonov za gorske kolesarje in različna motorna vozila, kar bi razbremenilo pritiske na ceste v naravi. Ob tem pa državi ponujajo rešitev in ponovno predlagajo, da rekreacijo v naravi in njena pravila ureja v sodelovanju z nevladnimi organizacijami. V tem okviru lahko v sistem neposrednega nadzora vključi lovske in ribiške čuvaje, taborniške prostovoljce ter strokovno usposobljene varuhe gorske narave, ki že sedaj opravljajo določene naloge, za katere jih je pooblastila država; z ustrezno prilagoditvijo pooblastil pa bi lahko izvajali tudi tovrstni nadzor. To bi za državo pomenilo finančno razbremenitev oziroma brezplačno izvajanje nadzora.

V zvezi s predlogom novele Zakona o vodah so člani nevladne skupine podprli predloge Ribiške zveze Slovenije in se strinjajo z njihovimi argumenti. Vsi člani skupine pozivajo državo, da naj dosledno spoštuje vsa slovenska in evropska zakonska določila pri gradbenih posegih v vodotoke, izrecno pa člani skupine od države pričakujejo, da bo v vseh upravnih postopkih pridobivanja vodnih dovoljenj upoštevala ribiške koncesionarje kot relevantne stranke v postopku.

Ob tem so člani nevladne skupine podprli pobudo Planinske zveze Slovenije za uvedbo samostojne klasifikacije objektov društev, ki delujejo v javnem interesu, (to so lovske, planinske, ribiške, taborniške koče in domovi) pri Geodetski upravi RS in s tem zniža stopnjo njihove obdavčitve.

Nevladna skupina za okoljsko in društveno zakonodajo je nastala iz Nevladne skupine za omejitev voženj z vozili, saj je aktualnih zakonov, s katerimi so povezane dejavnosti organizacij v skupini, še precej in niso povezani samo s področjem naravnega okolja. Glede zakonov bodo delovali tudi proaktivno, na predloge se ne bodo samo odzivali in nanje reagirali, ampak bodo svoje predloge podajali že vnaprej. Tako se je že v preteklosti aktivno vključevala v snovanje posameznih vsebinskih rešitev na področju urejanja omejevanja voženj v naravnem okolju. Da bi spodbudila pripravo samostojnega zakona, ki bi urejal problematiko voženj v naravnem okolju, je junija 2013 organizirala posvet v Državnem svetu, na katerem so sodelovale tako nevladne kot vladne organizacije. 

Dandanes je več kot očitno, da naravno okolje ne more prenesti vseh dejavnosti, ki si jih je izmislil človek. Nujnost ohranitve - ne samo naravnega okolja, tudi človeka - zato zahteva določene samoomejitve, ki jim morajo biti podrejene tudi človekove dejavnosti v naravi.

Lovska zveza Slovenije,
Ribiška zveza Slovenije,
Zveza tabornikov Slovenije,
Planinska zveza Slovenije,
predsednik mag. Srečko Felix Krope
predsednik dr. Miroslav Žaberl
starešina Jernej Stritih
predsednik Bojan Rotovnik
 
NVSODZ_znaki4_2014

------------------------------------------------------------
Povezane novice:
- Mnenja in pripombe PZS na osnutek Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o ohranjanju narave
- Zakon o ohranjanju narave - Izjava predsednika PZS
- Zakon o ohranjanju narave - javna razprava

© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami

Izprazni Iskanje
Prikaži vse zapise v arhivu
ZADNJE NOVICE