- Planina Prevala, Sankaška koča, Slavnik: slabost
- Kočne: zdrs na poledenelem snegu (smrtne poškodbe) in zaplezana planinca
- Tamar: zlom roke
- Planina Koren, Slemenova špica: poškodba noge (koleno, gleženj)
- Planina Zaprikraj: izgubljena planinka
- Krn: poškodbe zaradi ponesrečenega vzleta padalca
- Gradiška tura: padec plezalca
Z izjemo kotlin je v prevladovalo sončno vreme, zato povečan obisk gora ni bil presenetljiv. Čeprav so se južna pobočja kopala v toplem soncu, ki je v preteklih dneh že dodobra stalilo večino snega, je ta v senčnih legah in na severnih pobočjih trd in izjemno nevaren za zdrs. Prav to je bil vzrok tragične nesreče na grebenu Kočne.
Izstopajo tudi tri reševalne intervencije zaradi nenadnih obolenj in slabost planincev. Pred odhodom na izlet bodite zdravi in samokritični. Če se počutite slabo, ste ravnokar preboleli bolezen ali pa imeli zelo naporen teden v službi, priporočamo, da se raje odpravite na krajši izlet/turo ali pa le na sprehod v dolini.
Dvakrat so morali reševalci posredovati v reševalni akciji. Na pobočju Kočn in na Planini Zaprikraj so morali v ločenih akcijah poskrbeti za spremstvo izgubljenih (tudi zaplezanih) planincev v dolino. Tudi s helikopterjem. Priporočamo, da se že doma dobro pripravite na turo, na terenu pa bodite pozorni na markacije in druge oznake na poteh. Če zaidete s poti, se obrnite in po isti poti vrnite do zadnje markacije. Nikar ne silite naprej, če ne poznate terena oz. niste prepričani v svoje orientacijsko znanje. Naj bo čelna svetilka s polno baterijo vedno v nahrbtniku!
Pred odhodom na turo preverite razmere na terenu. Pokličite oskrbnike koč, pobrskajte med spletnimi kamerami, marsikaj se najde tudi na Facebooku in po različnih forumih. Sicer pa ... gora počaka!
V tem tednu se je vremo že skisalo. Tla, ne glede na podlago, bodo še bolj mastna in spolzka. V visokogorju pa se pričakuje novo pošiljko snega. Razmere bodo zato zelo nevarne. V gore se podajajte z ustrezno opremo in izkušnjami. Če tega nimate, dvakrat premislite, če je obisk gora res potreben oz. izberite primerno lažji cilj. Ali pa najamete izkušenega planinskegavodnika PZS, ki vas bo varneje popeljal na vrh in v dolino.
Preberite še: DA BO POT V GORE BOLJ PREMIŠLJENA IN VARNEJŠA ...
Srečno na vaših poteh!
V primeru nesreče je pomembno da:
- ohranimo prisebnost in ostanemo mirni - s tem pomirimo tudi ostale
- ocenimo situacijo in zaščitimo sebe in ponesrečenca pred neposrednimi nevarnostmi. Ponesrečenemu nudimo prvo pomoč v okviru svojega znanja in sposobnosti.
|
Ob nesreči pokličemo na pomoč:
- center za obveščanje na številko 112,
- pošljemo SMS na številko 112,
- preko UKV postaje v planinski koči,
- preko sistema SAPOGO, ki se nahaja v nekaterih planinskih kočah.
|
Ob klicu na pomoč oz. v sporočilu navedemo naslednje podatke:
-
kdo kliče,
- kaj in kje se je zgodilo,
- kdaj se je zgodilo,
- koliko je ponesrečencev in kakšne so poškodbe,
- kakšne so vremenske razmere na kraju nesreče
- kakšno pomoč potrebujete.
|
|